Haberler

HASTANEMİZ YENİLENEN YÜZÜYLE HİZMETİNİZDE

Hastanemizde 2015 yılı başında başlayan ve hız kesmeden devam eden modernizasyon çalışmaları devam ediyor. 2016 yılında planlanan, hastanenin iç dizayn yenilemeleri tamamlandı.

Hastanemizin dış cephesi, yangın merdiveni için planlanan düzenlemelere yönelik olarak fizibilite ve proje çalışmaları devam ediyor... 

FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİ

Hastanemizde, 8 hasta kapasiteli  mevcut fizik tedavi ünitemiz kaldırılarak yerine eski ünitenin yaklaşık 3 katı alana sahip fizik tedavi ünitesi ve rehabilitasyon üniteleri oluşturuldu.

Fizik Tedavi Ünitesi için uygun alan düzenlenerek yeni modern cihazlar alındı, havalandırma sistemi yapıldı. Çoğu kamu hastanesinde bulunmayan ESWT cihazı hizmete açıldı. Yeni yapılan Fizik tedavi ünitesinde; Aynı anda 17 hastaya elektroterapi uygulanabilecek alanlar oluşturularak, ünitenin kapasitesi 4-5 katına çıkarıldı. Personel dinlenme odaları yapıldı.

          

Rehabilitasyon gereken hastalar için ise, servis katında ayrı bir FTR/ Rehabilitasyon salonu oluşturuldu.

      

 ENDOSKOPİ ÜNİTESİ

Daha önce ameliyathane katında, tek bir cihazla işlem yapılabilecek kapasitede bir alanda bulunan endoskopi ünitemizin yerine; 3. Katta, 2 kat daha geniş bir alanda endoskopi ve kolonoskopi işlemlerinin uygulanabileceği, 2 cihaz kapasiteli modern endoskopi ünitemiz oluşturuldu.

          

KBRN ÜNİTESİ

Hastanemiz bahçesinde; 2 hastanın aynı anda arındırılabileceği KBRN ünitemiz oluşturuldu. KBRN Ünitesi, Kimyasal Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer yaralanmalarda hastayı arındırmak ve diğer tedavilerin devamını sağlıyor.

        

MESCİT

Hayırsever işadamı Hacı Mustafa Alptekin tarafından, eşinin ismine; hastanemiz bahçesinde, konteynerdan oluşan, küçük ve kötü fiziki şartlara sahip olan mescit yerine, daha modern ve daha geniş bir mescit yapıldı.

   

YANGIN ALGILAMA VE SÖNDÜRME SİSTEMİ

Yangın algılama sistemi için; Hastanenin tüm odaları ve koridorlarına fotometrik prensibe göre çalışan duman algılayan, gelen sinyalleri bir kez değerlendirdikten sonra ana panele gönderen duman dedektörleri ve bulunduğu ortam sıcaklığının belirli bir zaman aralığındaki değişimi esas alınarak alarm veren, gelen sinyalleri bir kez değerlendirdikten sonra ana panele gönderen, ısı detektörleri yerleştirildi. Hastane koridorları ve kaçış yollarına, alarm butonları takıldı.

Yangın söndürme sistemi için; Hastane bahçesine artezyen kuyusundan ve şebekeden beslenen 130 tonluk yangın söndürme tankı kuruldu. Hem elektrik, hem de mazotla çalışan pompa ile, herhangi bir birimden hortum açıldığı anda su otomatik olarak devreye giriyor. Hastane birimlerine yangın hortumu ve yangın söndürme tüplerini içeren 25 adet yangın dolabı ve itfaiye araçlarının kullanabileceği yangın itfaiye ağzı yerleştirildi. Hastane bahçesine de 4 adet yangın söndürme hidrantı (suyu, alana yayarak ulaştıran sistem) takıldı.

      

DİŞ ÜNİTESİ

Diş Ünitesinin, çalışmaz durumda olan diş ünitlerinden bazıları HEK’e (hurdaya) ayrıldı. Bunların yerine 2 yeni diş üniti alındı. Ünitenin su, gider altyapısı ve elektrik sistemi yenilendi. Fayansları ve bazı dolaplar değiştirildi. Çürümüş durumda olan kalorifer boru ve petekleri yenilendi. Yıpranmış durumda olan zemin yeni PVC ile kaplandı.

Ünite içerisinde daha rahat bir çalışma ortamı oluşturulması amacıyla, ünitenin girişinde bulunan yıkama ve sterilizasyon ünitesi başka bir alana taşınarak giriş genişletildi.

Hastaların sıralarını daha rahat takip edebilmeleri için bekleme alanına çağrı ekranı koyuldu. Ünitenin girişine fotoselli otomatik kapı takıldı.

     

POLİKLİNİK VE KLİNİK KATLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER

Ana Hizmet binasının tüm zeminleri, hasta ve poliklinik odaları; anti-statik, anti- bakteriyel PVC ile kaplandı. Hasta ve poliklinik odalarına stor perdeler takıldı. Binada bulunan tüm oda ve koridorlar boyandı. Koridorlara daha fazla ışık veren, üçte bir oranında daha az enerji tüketen led aydınlatma armatürler takıldı.

Hastanenin uygun duvarlarına, büyük boyutta görsel uygulamalar yapıldı. Koridorlar, personellerimizin çekmiş olduğu fotoğraflarla donatıldı.

                            

Yıpranmış durumda olan, boyut olarak da standartlara uygun olmayan yaklaşık 200 adet kapı, standartlara uygun boyutlarda kasalarıyla birlikte değiştirildi. 

      

Ana bina ve idare binada sürekli açık duran eski giriş kapıları sökülerek yerlerine fotoselli otomatik kapılar takıldı.

  

TEKNİK ATÖLYE

Atıl durumda olan yakıt tankı kaldırılarak, tadilat ve tefrişatları yapılan alan, teknik atölye olarak düzenlendi. Hastanemiz A Blok (Eski Fransız Hastanesi) zemin katında bulunan teknik atölye ve mühendis odaları bu alana taşındı.

    

Haber Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.