Haberler

HASTANEMİZ DUVARLARINI ÇALIŞANLARIMIZIN ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLAR SÜSLÜYOR…

HASTANEMİZ DUVARLARINI ÇALIŞANLARIMIZIN ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLAR SÜSLÜYOR…

Bu yıl ortalarında, hastanemiz poliklinik ve klinik katları yenilenmiş, zeminler antistatik, anti bakteriyel PVC ile kaplanırken tüm koridorlar, hasta ve poliklinik odaları boyanmıştı.  Yıpranmış durumda olan tüm oda kapıları standartlara uygun boyutlarda yeni kapılarla değiştirildi.

Hastanemiz duvarları, soğuk havasından çıkarak daha sıcak bir ortam sağlamak amacıyla renklendirildi.  Koridorlar doğa manzaralı duvar kağıtlarıyla kaplanırken; duvarlar çoğunluğunu hastanemiz çalışanlarının çektiği resimlerden oluşan tablolarla süslendi.

Yapılan araştırmalar sonucunda; Sağlık tesislerindeki uygun mimari tasarımın; endişeyi ve umutsuzluğu yatıştırdığı, korkuları azalttığı, stresle başa çıkma konusunda yardımcı olduğu ve iyileşme sürecini hızlandırdığı belirlenmiştir. Doğal manzara ve seslerin kullanımının ağrı kontrolünde etkin bir yöntem olduğu, endişeyi azalttığı, cerrahi müdahale sırasında rahatlama sağladığı, kan basıncını ve kalp atış hızını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.

Hastanemiz Yöneticisi ve Başhekimi Op. Dr. Birol Durukan, “Yaptığımız düzenlemelerin, Türkiye Kamu Hastaneler Kurumunun, fiziksel özellikleriyle iyileşme sürecine katkıda bulunabilen, iyileştiren hastaneler oluşturma konusundaki hedefleriyle birebir örtüştüğünü gördük. Bu uygulamaları yaparken kendimizden de birşeyler katmak istedik. Çalışanlardan duvarlara asılmak üzere kendi çektikleri fotoğrafları getirmelerini istedik. Bu fotoğraflardan uygun olanları seçerek tablo şekline getirdik. Fotoğrafların altına çeken personellerimizin isimlerini yazdık. Çalışanlarımız zamanının çoğunu hastanede geçiriyor. Duvarlarda kendi fotoğraflarını görmek hem motivasyonlarını arttırıp çalışma ortamlarını benimsemelerini, kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacak, hem de hastanede onlardan bir anı kalacak” dedi. 

      

Haber Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.