Haberler

ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN İŞARET DİLİ ÖĞRENİYORUZ

Hastanemiz çalışanları, engelli bireylerin toplumda iletişim olanaklarını arttırabilmek, iş yaşamlarında işitme engellilerle karşılaştıklarında onların ihtiyaçlarını iletişim yolları ile karşılayabilmek amacıyla işaret dili öğreniyor.

2012 yılındaki verilere göre Türkiye’de yaklaşık 200 bin işitme engelli birey bulunuyor. İşitme engelli bireylerle en sağlıklı iletişim yolu da işaret dilinden geçiyor. Esas sorun da burada başlıyor. İşitme engellilerin sorunlarının temelinde, konuşan bireylerin onlarla iletişim kuramaması yatıyor. Sağlıklı iletişim, karşılıklı olarak işaret dili bilindiğinde kurulmaya başlıyor. Bilinmediğinde ise; işitme engellilerin, istihdam, sağlık, sosyalleşme, ifade ve düşünce özgürlüğü gibi en temel insan hakları engellenmiş oluyor.

Hastanemizde de farkındalık oluşturmak, işitme engellilerle temel konuşma, beden dili ve işaret etkileşimi sağlamak amacıyla personele işaret dili eğitimi verme projesi başlatıldı. İzmir Kuzey Genel Sekreterliği ve İzmir Konak Halk Eğitim Merkezi tarafından desteklenerek 22 Kasım tarihinde başlatılan işaret dili eğitimi, Halk eğitim merkezi eğitmenleri tarafından hastanemiz toplantı salonunda veriliyor. Haftada 2 gün olarak planlanan eğitim, toplam 120 saat sürecek. Eğitimin İlk etabı,  hastanemizde çalışan ebe, hemşire, doktor, bilgi işlem personeli, temizlik personeli, memur gibi birçok meslek grubundan oluşan 35 gönüllü personelimizin katılımıyla başlamıştı. Başvuran personel sayısının artması neticesinde, Aralık ayında 28 kişinin katılımıyla 2. bir etap daha başlatıldı. Eğitim sonunda; katılımcılara yeterlilik değerlendirmesi yapılarak sertifikaları verilecek.

Hastanelerde ortaya çıkan olumsuzlukların büyük bir kısmının iletişim eksikliği ya da yanlış iletişimden kaynaklandığını belirten Hastanemiz Yöneticisi ve Başhekimi Op. Dr. Birol DURUKAN, “Ülkemizdeki işitme engelli vatandaşlarımızın sayısının 200 bin civarında olması hastaneler gibi iletişimin yoğun olduğu yerlerde işaret dili bilen personelin bulunmasını zaruri hale getirmektedir. Bu bağlamda, öncelikle, hastanemizin bu ihtiyacını ortaya koyup ilgili eğitimin planlanması ve başlatılmasında öncülük eden Sağlık Bakım hizmetleri Müdürümüz Nurgül Okur Civriz, İzmir Kuzey Genel Sekreterliği ve Konak Halk Eğitim Merkezine aynı zamanda duyarlılığından ötürü gönüllü olarak eğitime katılım sağlayan personelimize teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

                     

Haber Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.