Haberler

SESSİZLİĞİN SESİ OLDUK...

Hastanemizde, işitme engelli vatandaşların sessizliğine ses olmak için çıkılan yolda ilk adım tamamlandı.

İşitme engelli bireylerin toplumda iletişim olanaklarını arttırabilmek, en temel hak olan sağlık hizmetinden en iyi şekilde faydalanabilmelerine imkan sağlamak amacıyla İşaret dili eğitimi projesi başlatıldı.

İzmir Kuzey Genel Sekreterliği ve İzmir Konak Halk Eğitim Merkezi tarafından desteklenerek Kasım ayında başlatılan proje 120 saatlik eğitim süresinin tamamlanmasının ardından sona erdi.

Eğitime hastanemizde çalışan ebe, hemşire, doktor, bilgi işlem personeli, temizlik personeli, memur gibi birçok meslek grubundan 28 gönüllü personel katıldı.

Uzman eğitmenler tarafından verilen işaret dili eğitimi sonunda; katılımcılara yeterlilik değerlendirmesi yapıldı. Başarılı olan çalışanlara MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Halk eğitim Merkezi onaylı sertifikaları takdim edildi.

Sertifika töreninde; konuşan Hastanemiz Yöneticisi ve Başhekimi Op. Dr. Birol DURUKAN,” Hastanedeki sorunların büyük bir kısmı kişilerin anlaşamamasından ya da yanlış anlaşmalardan kaynaklanıyor. Ülkemizde yaklaşık 200 bin işitme engelli vatandaşımız bulunuyor. Bu vatandaşlarımızın da diğer herkes gibi sağlık hizmetinden faydalanma hakları var. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumumuz hastanelerde en az 1 işaret dili bilen personel bulunmasını istiyor. Bu eğitim sayesinde hastanemizin hemen her biriminde ve her meslek grubundan işaret dili bilen personelimiz bulunacak.” dedi.

                        

Haber Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.