Haberler

4444 KIRMIZI KOD SİSTEMİ DEVREDE

Türkiye’deki tüm hastanelerde sağlıkta kalite standartlarının uygulanmaya başlamasıyla birlikte ulusal renkli kodların kullanımına da başlandı. 2005 yılından bu yana tüm hastanelerde oluşturulması zorunlu olan pembe, beyaz ve mavi kodun ardından şimdi de kırmızı kod acil uyarı sistemi oluşturulması çalışmalarına başlandı.

Hastanelerde oluşabilecek olası bir yangına acil olarak müdahale edilebilmesini amaçlayan Kırmızı kod sistemi; hastane içerisinde kullanılan tüm sabit telefonlardan 4444 arandığında özel güvenlik odasında bulunan 4444 nolu telefon aktive oluyor. Özel güvenlik amirinin cep telefonuna sesli mesaj ve yangın algılama sistemi paneline uyarı sinyali iletiliyor.  Ekip üyelerinin olay yerine derhal intikal etmesi ile olası bir yangın can ve mal kaybına yol açmadan önlenebiliyor.

Hastanemiz Yönetici ve Başhekim vekili Op. Dr. Caner Alptekin kırmızı kod sistemini anlattı. Hem hastaların hem de çalışanların güvenliğinin her şeyden daha önemli olduğunu belirten Alptekin, “Olası bir yangına karşı oluşabilecek bir facianın önlenmesi amacıyla kırmızı kod sisteminden önce ön hazırlıklarımızı tamamladık. Öncelikle 130 tonluk yangın söndürme tankı oluşturduk. 25 adet yangın dolabı ve itfaiyenin müdahalesini sağlayacak 4 adet yangın söndürme hidrantları ile yangın söndürme sistemi kurduk. Yangın olaylarında en önemli husus erken dönemde müdahale edebilmek.Yangından başlangıç aşamasında haberdar olabilmeliyiz ki müdahalede bulunabilelim. Bunun için de hastanemizin tüm birimlerinde yangını başlangıç aşamasında algılayabilecek, algılanan yangının değerlendirmesini yapabilecek ve gerekli yerleri uyaracak bir yangın algılama ve ihbar sistemi oluşturduk. Isı ve duman dedektörlerinin yangını algılaması durumunda panele uyarı sinyali iletilmektektedir. Yangına müdahale edilmediğinde 1 dk sonra katta bulunan sirenler çalışmaktadır. Ayrıca yangını gören kişi alarm butonuna bastığında katta bulunan sirenler çalışmaktadır.

Son olarak da sağlık bakanlığımızın belirlediği standartlara uygun olarak hastanenin tüm birimlerinden ulaşılabilecek Kırmızı kod sistemini aktive ettik ve personellerimizin eğitimlerini tamamladık. Hastanemiz artık yangına karşı her yönden güvenli” dedi.

KIRMIZI KOD TATBİKATI

 

Haber Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.