Duyurular

Hastanemizde Yenidoğan işitme testi yapılmaktadır..

Tüm yenidoğanlara hayatın ilk haftası içerisinde yapılması zorunlu olan işitme taraması hastanemiz Odyometri biriminde yapılmaktadır. 

Bilgi İçin ( Santral ) : 0 232 463 64 65

Odyometri Birimi Dahili Numarası: 1394

1998 yılında kabul edilen Yenidoğan İşitme Taraması Avrupa Mutabakat Beyanından sonra Avrupa Birliğine üye Ülkelerin bir kısmında da yenidoğan işitme tarama testleri, rutin yenidoğan tarama testleri içine alınmıştır. Yenidoğan İşitme Tarama Testi, bebeklerin kohlealarından (iç kulak işitme organı) kaynaklanan oto-akustik sinyallerin non-invazif bir yöntemle ölçülmesine dayanmaktadır. Test sırasında bebeğin dış kulak yoluna bir mikrofon yerleştirilerek, iç kulakta oluşan sinyaller ölçülmekte ve bebeğe hiçbir fiziksel veya ruhsal rahatsızlık yaratmadan, konjenital işitme kaybı için riskli bebekler tanınmaktadır.

Bu testin önemli avantajları; bebeğe kesinlikle zarar verme riski bulunmaması, hızlı, ekonomik ve hata oranının düşük olmasıdır. Yalnız unutulmaması gereken nokta, bunun bir tarama testi olduğu, bu testin yalnızca konjenital işitme kaybı riski olan bebekleri belirleyebileceği ve bebeklik döneminde, daha sonradan oluşabilecek işitme kayıpları için bir garanti olmadığı ve ailenin bebeğinin nasıl diğer gelişimini takip ediyorsa, işitme duyusunu da takip etmesi gerekliliğidir.

Özellikle işitme kaybı açısından riskli bebeklerde, beklenmedik yüksek sesli gürültülerde irkilmeme, ağlamama veya herhangi bir tepki vermeme, sadece sesle sakinleşmeme, başını seslenince o yöne doğru hareket ettirmeme, 6-12 ay arasında konuşma sesi çıkarmama, sorulduğunda tanıdık eşya veya kişileri göstermeme gibi belirtiler fark edildiğinde daha ayrıntılı işitme testlerinin yapılması gerekmektedir.

Duyuru Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.