Diyet ve Beslenme
11 Ekim 2023


                                                                             


DİYETİSYENLERİMİZ:

Adsız.jpg

              Uz.Diyetisyen Kübra ELDEM                                                   Diyetisyen Sema ÖZMEN                                               Diyetisyen Pelin PEKTAŞ ARSLAN


    

 

            Diyetisyen, sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik eğitim ve öğretim programını en az dört yılda (bir yıl hazırlık ile 5 yılda) tamamlayarak Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması alarak diyetisyen unvanını kazanıp; diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan profesyonel sağlık personelidir.

                  Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yarattığı sağlık sorunları ile birlikte; obezite, kalp damar hastalıkları, diyabet, sindirim sistemi, kanser ve pek çok hastalık giderek artmaktadır. Bu nedenle oluşan hastalıkların önlenmesi veya mevcut durumun düzenlenmesi için diyetisyenlik mesleği önem kazanmaktadır. Beslenme ve Diyet Bölümü; Bilimin ışığında ve sağladığı multidisipliner yaklaşımlar ile bireylerin ve toplumların beslenme alışkanlıklarını değerlendirerek onlara uygun beslenme tedavisi planlamak ve uygulamaktır.

                 Hastanemiz Beslenme ve Diyet ünitesi poliklinik, klinik nütrisyon ve mutfak/yemekhane denetiminde hizmet vermektedir. Beslenme ve Diyet Birimi Diyetisyenleri C Blok 1.katta Diyet Ünitesinde aktif olarak çalışmaktadır. Ünitemizde görev yapan 1 yetişkin hasta diyet polikliniğinde ve yetişkin hasta kliniklerinde, 1 mutfak denetiminde, 1 nütrisyon destek ekibinde olmak üzere toplam 3 diyetisyen bulunmaktadır.

              Diyetisyene gelmek isteyen hasta, ilk olarak polikliniklerde hekim tarafından değerlendirilerek diyet polikliniğine yönlendirilir. Hastanın beslenme ve diyet tedavisi hekimin öngördüğü şekilde kişiye özgü hazırlanarak yazılı ve sözlü olarak verilir.

              Klinikte görevli olan diyetisyenler hekim tarafından gönderilen konsültasyon ile düzenli olarak her gün yetişkin ve pediatrik klinikte yatan hastaların beslenme planlamasını yapmakta, hastayı diyeti hakkında eğitmekte, hastalığına uygun besinlerin hazırlanmasını mutfak diyetisyeni ile iş birliği içerisinde klinikteki hastaların ihtiyacı olan besinlerin tespiti aşamalarında görev almaktadır.

DİYET.png